SA2-2400-CLT-STD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Gas Discharge Tube 2400 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
SA2-2400-CLT-STD
DigiKey Part Number
SA2-2400-CLT-STD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2-2400-CLT-STD
Description
GDT 2400V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA2-2400-CLT-STD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
2400 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)