RLB9012-122KL
DigiKey Part Number
RLB9012-122KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-122KL
Description
FIXED IND 1.2MH 480MA 3.4 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 3.4Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB9012-122KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 252kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)