RLB9012-101KL
DigiKey Part Number
RLB9012-101KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-101KL
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 280 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 280mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB9012-101KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
280mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.7MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)