RLB0913-823K
DigiKey Part Number
RLB0913-823K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0913-823K
Description
FIXED IND 82MH 40MA 212 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 40 mA 212Ohm Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
212Ohm
Series
Q @ Freq
20 @ 79.6kHz
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
100kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
20mA