RLB0912-2R2ML
DigiKey Part Number
RLB0912-2R2ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0912-2R2ML
Description
FIXED IND 2.2UH 5.3A 10 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 10mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB0912-2R2ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
63MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A