RL875-152K-RC
DigiKey Part Number
RL875-152K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL875-152K-RC
Description
FIXED IND 1.5MH 220MA 4.7 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 220 mA 4.7Ohm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL875-152K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
4.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 252kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.5MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)