RL855-100M-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 2.163
Datasheet
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 70mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
RL855-100M-RC
DigiKey Part Number
RL855-100M-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL855-100M-RC
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 70 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL855-100M-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 2.5MHz
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)