RL822-101K-RC
DigiKey Part Number
M9966-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL822-101K-RC
Description
FIXED IND 100UH 580MA 280 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 580 mA 280mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
RL822-101K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
280mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.7MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)