Image for RL110S-471L is not available
RL110S-471L
DigiKey Part Number
RL110S-471L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL110S-471L
Description
FIXED IND 470UH 570MA 980 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 570 mA 980mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
980mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Inductance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)