PVG5A104A01R00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.710
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 12.491
Datasheet
Similar
Nidec Components
100 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
PVG5A104A01R00
DigiKey Part Number
490-2210-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG5A104A01R00
Description
TRIMMER 100KOHM 0.25W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%