PVC6Q205A01B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Ceramic 1.0 Turn Side Adjustment
PVC6Q205A01B00
DigiKey Part Number
490-2194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVC6Q205A01B00
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Ceramic
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.272" Face (8.00mm x 6.90mm)
Tolerance
±10%