PVC6Q203A01B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 202
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1.559
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Ceramic 1.0 Turn Side Adjustment
PVC6Q203A01B00
DigiKey Part Number
490-2192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVC6Q203A01B00
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Ceramic
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.272" Face (8.00mm x 6.90mm)
Tolerance
±10%