Image for PTP901-030F-502B2 is not available
PTP901-030F-502B2
DigiKey Part Number
PTP901-030F-502B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTP901-030F-502B2
Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
310°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Obsolete
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)