Image for PMC1206-152 is not available
PMC1206-152
DigiKey Part Number
PMC1206-152-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC1206-152
Description
FERRITE BEAD 1.5 KOHM 1206 1LN
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 100mA 1Ohm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1Ohm
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
1.5 kOhms @ 50 MHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
100mA