PM75-390K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.236
Datasheet
Image for PM75-390K is not available
PM75-390K
DigiKey Part Number
PM75-390K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM75-390K
Description
FIXED IND 39UH 1.1A 160 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
Datasheet
EDA/CAD Models
PM75-390K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)