PM75-271K-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.057
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
270 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 1.1Ohm Max Nonstandard
PM75-271K-RC
DigiKey Part Number
PM75-271K-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM75-271K-RC
Description
FIXED IND 270UH 420MA 1.1 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM75-271K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
660mA