PM54-820K-RC
DigiKey Part Number
118-PM54-820K-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM54-820K-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM54-820K-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM54-820K-RC
Description
FIXED IND 82UH 580MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 580 mA 600mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
PM54-820K-RC Models
DC Resistance (DCR)
600mOhm
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA