PM54-151K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 104.782
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.271
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
Similar
Sumida America Inc.
Delevan
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.1Ohm Nonstandard
PM54-151K
DigiKey Part Number
M4151TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM54-151K
Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.1 OHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM54-151K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)