PM54-150M-RC
DigiKey Part Number
M8514TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8514CT-ND - Cut Tape (CT)
M8514DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM54-150M-RC
Description
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 140mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
PM54-150M-RC Models
DC Resistance (DCR)
140mOhm
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A