PM528S-330-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 31.106
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for PM528S-330-RC is not available
PM528S-330-RC
DigiKey Part Number
PM528S-330-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM528S-330-RC
Description
FIXED IND 33UH 900MA 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 190mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM528S-330-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
780mA