PM5022S-331M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 307
Datasheet
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 790mOhm Nonstandard
PM5022S-331M-RC
DigiKey Part Number
PM5022S-331M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5022S-331M-RC
Description
FIXED IND 330UH 800MA 790 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5022S-331M-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
790mOhm
Series
Q @ Freq
30 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A