PM5022-2R2M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 728
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 6.8mOhm Nonstandard
PM5022-2R2M-RC
DigiKey Part Number
M8595TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5022-2R2M-RC
Description
FIXED IND 2.2UH 9A 6.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5022-2R2M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6.8mOhm
Series
Q @ Freq
22 @ 55MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
7.96MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)
Current - Saturation (Isat)
22A