PM43-8R2M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.864
Datasheet
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.26 A 130mOhm Max Nonstandard
PM43-8R2M-RC
DigiKey Part Number
PM43-8R2M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM43-8R2M-RC
Description
FIXED IND 8.2UH 1.26A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM43-8R2M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
36MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A