PM42S-100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 31.019
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3.253
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 610 mA 200mOhm Max Nonstandard
PM42S-100
DigiKey Part Number
PM42S-100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM42S-100
Description
FIXED IND 10UH 610MA 200 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM42S-100 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±30%