PM40-3R3K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 960
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.745
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
Delevan
TE Connectivity Passive Product
Würth Elektronik
Vishay Dale
Image for PM40-3R3K is not available
PM40-3R3K
DigiKey Part Number
M1119TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM40-3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 355 mA 800mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
800mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)