PM40-331K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2.500
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 3.009
Datasheet
Similar
Similar
Delevan
Image for PM40-331K is not available
PM40-331K
DigiKey Part Number
M1143TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM40-331K
Description
FIXED IND 330UH 85MA 20 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Unshielded Molded Inductor 85 mA 20Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
20Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)