PM40-1R2K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 776
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.217
Datasheet
In Stock: 872
Similar
In Stock: 0
Similar
Delevan
Würth Elektronik
In Stock: 500
Image for PM40-1R2K is not available
PM40-1R2K
DigiKey Part Number
M1114TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM40-1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Molded Inductor 430 mA 550mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)