PM3602-20-RC
DigiKey Part Number
M10139TR-ND - Tape & Reel (TR)
M10139CT-ND - Cut Tape (CT)
M10139DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3602-20-RC
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 20UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Unshielded 2 Coil Inductor Array 80 µH Inductance - Connected in Series 20 µH Inductance - Connected in Parallel 86mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.25 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3602-20-RC Models
Category
Current Rating - Series
630 mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) - Parallel
86mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
340mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Coils
2
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Parallel
20 µH
Package / Case
Nonstandard
Inductance - Connected In Series
80 µH
Size / Dimension
0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Tolerance
±20%
Height
0.225" (5.72mm)
Current Rating - Parallel
1.25 A