PM3340-470M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 3.990
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 4.821
Datasheet
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 100mOhm Max Nonstandard
PM3340-470M
DigiKey Part Number
M9736TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3340-470M
Description
FIXED IND 47UH 1.6A 100 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM3340-470M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)