PM3316S-2R2M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.676
Image for PM3316S-2R2M-RC is not available
PM3316S-2R2M-RC
DigiKey Part Number
PM3316S-2R2M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3316S-2R2M-RC
Description
FIXED IND 2.2UH 3.1A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 27mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3316S-2R2M-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27mOhm
Series
Q @ Freq
25 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
90MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
6.1A