PM3316-151M-RC
DigiKey Part Number
M8570TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8570CT-ND - Cut Tape (CT)
M8570DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3316-151M-RC
Description
FIXED IND 150UH 800MA 590 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 590mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3316-151M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
590mOhm
Series
Q @ Freq
30 @ 50kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1A