PM2110-331K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
330 µH Unshielded Toroidal Inductor 3.2 A 90mOhm Max Nonstandard
PM2110-331K
DigiKey Part Number
M6164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM2110-331K
Description
FIXED IND 330UH 3.2A 90 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM2110-331K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Toroidal
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.600" (15.24mm)
Tolerance
±10%