PM20-470K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 13.281
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 14.780
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 500
Similar
Würth Elektronik
Image for PM20-470K is not available
PM20-470K
DigiKey Part Number
PM20-470K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM20-470K
Description
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Molded Inductor 60 mA 7Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)