PM20-1R5K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.413
Datasheet
Delevan
Würth Elektronik
In Stock: 654
Vishay Dale
Vishay Dale
Image for PM20-1R5K is not available
PM20-1R5K
DigiKey Part Number
PM20-1R5K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM20-1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 370 mA 850mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
85MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)