PM1608-151M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 2Ohm Max Nonstandard
PM1608-151M-RC
DigiKey Part Number
PM1608-151M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1608-151M-RC
Description
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM1608-151M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Series
Q @ Freq
41 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)
Current - Saturation (Isat)
270mA