PM1008-R27K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.990
Datasheet
270 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 910mOhm 1008 (2520 Metric)
PM1008-R27K
DigiKey Part Number
M1193TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1008-R27K
Description
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM1008-R27K Models
Category
DC Resistance (DCR)
910mOhm
Mfr
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
600MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)