PM1008-3R3K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 290
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 290 mA 3.4Ohm 1008 (2520 Metric)
PM1008-3R3K
DigiKey Part Number
M1206TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1008-3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4 OHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM1008-3R3K Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.4Ohm
Mfr
Q @ Freq
22 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
110MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)