PM0603-2N2-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 80mOhm 0603 (1608 Metric)
PM0603-2N2-RC
DigiKey Part Number
PM0603-2N2-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM0603-2N2-RC
Description
FIXED IND 2.2NH 700MA 80 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM0603-2N2-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)