MF-USML175/12-2
DigiKey Part Number
118-MF-USML175/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USML175/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USML175/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USML175/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.75A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.75 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-USML175/12-2 Models
Category
Time to Trip
800 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
50 A