MF-RX250/72-AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 6.194
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 2.193
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 2.5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
MF-RX250/72-AP
DigiKey Part Number
MF-RX250/72-AP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX250/72-AP
Description
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MF-RX250/72-AP Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
130 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.839" L x 0.122" W (21.30mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
1.039" (26.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.5 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Trip (It)
5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A