MF-RX135/72-2
DigiKey Part Number
118-MF-RX135/72-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RX135/72-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX135/72-2
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.35A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RX135/72-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
300 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.483" L x 0.122" W (12.26mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
0.718" (18.26mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A