MF-RHT1100-2
DigiKey Part Number
118-MF-RHT1100-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RHT1100-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RHT1100-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5.5 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
13 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Size / Dimension
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
20 A
Height - Seated (Max)
1.028" (26.10mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)