MF-RG1000-2-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 2.686
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
MF-RG1000-2-14
DigiKey Part Number
118-MF-RG1000-2-14TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RG1000-2-14
Description
PTC RESETTABLE 10A 16V RADIAL LE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10.2 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Size / Dimension
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
17 A
Height - Seated (Max)
0.854" (21.70mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)