MF-R135-2-17
DigiKey Part Number
118-MF-R135-2-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-R135-2-17
Description
PTC RESETTABLE 1.35A 30V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
65 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
170 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Size / Dimension
0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)