DV11K4032R2
DigiKey Part Number
118-DV11K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV11K4032R2
Description
VARISTOR 18V 250A 4032
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18 V