CW252016-1R2J
DigiKey Part Number
CW252016-1R2J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 280MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 280 mA 2Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-1R2J Models
Category
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
250MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)