CV201210-68NK
DigiKey Part Number
CV201210-68NK-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV201210-68NK
Description
FIXED IND 68NH 300MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 nH Shielded Multilayer Inductor 300 mA 200mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CV201210-68NK Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
280MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)