CV201210-100K
DigiKey Part Number
CV201210-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
CV201210-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
CV201210-100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV201210-100K
Description
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 15 mA 1.15Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CV201210-100K Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.15Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)