CS160808-R82K
DigiKey Part Number
118-CS160808-R82KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CS160808-R82KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CS160808-R82KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS160808-R82K
Description
FIXED IND 820NH 100MA 1.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 nH Shielded Multilayer Inductor 100 mA 1.4Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CS160808-R82K Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
75MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)