CRN2512-FX-R047EPF
DigiKey Part Number
118-CRN2512-FX-R047EPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRN2512-FX-R047EPF
Description
METFILMRES 2512 47MR 1% 1W TC100
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Thick Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)